MALARZE

1. MACIEJ TAMKUN   – komisarz artystyczny pleneru,   artysta malarz. Członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Marynistów Mare Nostrum im. Antoniego Suchanka. Emerytowany nauczyciel, historyk, teolog i pedagog. Artysta z 40-letnim stażem, ilustrator książek, fotografik i poeta. Odznaczony Krzyżem „Semper Fidelis”

 

 

 

2. ALINA ŻYWICKA  - Mieszka w Wejherowie. Malarstwem zajmuje się amatorsko. Jej ulubiona tematyka to krajobrazy i martwa natura. Maluje dla przyjaciół i rodziny. Była uczestnikiem warsztatów plastycznych w Stowarzyszeniu Twórców Sztuki i Rękodzieła Artystycznego Kunszt w Redzie.

 

                                       

     

3. JOLANTA KITOWSKA   - Jest Rumianką, ukończyła studia humanistyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Przez wiele lat zajmowała się pracą zawodową i wychowywaniem dzieci. Na pewien czas wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i tam zaczęła malować w technice olejnej. Gdy zaczęło jej brakować warsztatu, ukończyła internetowy kurs malarstwa i rysunku w Stradford Career Institute. Uczęszczała także na wieczorowe kursy portretu i rysunku w Art League of Long Island. Po powrocie do Polski doskonaliła malarskie pasje w Studiu Sztuki Znak w Gdańsku. W 2011 roku otworzyła Rumską Pracownię Malarską "Akt" przy ulicy Wejhera, gdzie organizowane są kursy rysunku, malarstwa i rzeźby.

 

 

4. MARIUSZ KITOWSKI  - mąż Jolanty Kitowskiej, mieszkaniec Rumii, malarstwem zajmuje się amatorską, pod czujnym okiem żony.

 

 

5. JOANNA KOWALSKA  - Zajmuję się malarstwem sztalugowym, pracuję w technice olejnej i akrylowej. Maluje pejzaże, martwą naturę, postaci, sceny rodzajowe, obrazy marynistyczne oraz abstrakcje, które tworzy z własnego, autonomicznego świata układów, intensywnych barw i grubych faktur. 

Bierze udział w wielu plenerach polskich i międzynarodowych. Swoje prace prezentuje na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. 
Uczestniczy w działaniach środowiska twórców kultury i sztuki, skupionych w Stowarzyszeniu IST-art w Iławie. 
Należy do Bałtyckiego Stowarzyszenia Marynistów "Mare Nostrum" oraz Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Warszawie.
 

  

 

6. ROMAN GRASZKIEWICZ - urodził się 10.01.1954r. w Lubawie. Zamiłowanie i talent plastyczny odziedziczył po ojcu. Osierocony przez niego we wczesnym dzieciństwie, zawsze „maluje razem z Nim”. Już w szkole podstawowej odkrył, że jego ulubiony przedmiot to plastyka. Ale na poważnie malować zaczął po ślubie (1975), kiedy  kupiłam mu w prezencie urodzinowym farby i album malarstwem węgierskiego malarza Munkacsego, z myślą by namalował coś dla nas – i tak to się zaczęło. W małej kawalerce zaczęły powstawać pierwsze obrazy, początkowo kopie potem pejzaże malowane ze zdjęć. We wczesnym okresie namalował ich około setki. Oczywiście w tym czasie pracował zawodowo jako protetyk dojeżdżając codziennie 30 km do pracy. Nie miał za wiele czasu na malowanie. Do dziś pamiętam te zarwane noce – czasem nie spał w ogóle, bo tak się rozmalował, iż zastawał Go świt. Oczyma wspomnień widzę jeszcze  ściany w naszej kawalerce pełne gwoździ  i znaków , że wisiało tam płótno, a potem powstał obraz. Nasze dwie córeczki, które się wtedy też  pojawiły w naszym życiu swojego tatę miały naprawdę bardzo mało.

 

 

7. BARBARA WOJTANOWSKA  - Z zawodu nauczyciel plastyki. Uprawia malarstwo olejne, akwarele, akryl i pastel. Jej ulubioną techniką jest olej, ale chętnie maluje akrylem anioły na starych deskach. Ma w swoim dorobku setki obrazów i aniołów, które znajdują się w kolekcjach prywatnych, instytucjach w Polsce i za granicą [m.in. Niemcy, Kanada]. Wielokrotna uczestniczka warsztatów i plenerów malarskich. Brała udział w licznych projektach artystycznych Stowarzyszenia "Jazowa", m.in. "Inspiracje muzyką Chopina", " Kraina na wodzie", "Żuławskie symbole i barwy znaczeń w baśniach i legendach". Uczestniczka grupy twórczej przy bibliotece w Bolszewie. Należy do "Salonu Kobiet Twórczych" przy ZNP w Elblągu, Bałtyckiego Stowarzyszenia Marynistów "Mare Nostrum" w Gdyni, Koła Pasji Twórczych w Bolszewie. Współpracuje z różnymi organizacjami promującymi region kaszubski, Warmii i Mazur, kociewski i pomorski. W swoim dorobku ma wiele wystaw, m. in. w Gdyni, Gdańsku, Elblągu, Malborku, Sztumie, Kosakowie, Bolszewie, Nowym Dworze, Ostródzie, Tucholi, Wejherowie, Rewie, Górze. Jej prace zostały wyróżnione m.in. na Otwartym Salonie Plastycznym w Elblągu w 2008r ., gdzie zdobyła Grand Prix publiczności. Barbara Wojtanowska: "Malarstwo jest moją pasją, wypełnia cały wolny czas i wtedy przenoszę się do innego świata. Daje mi ukojenie, radość, zapomnienie".

 

 

8. MARIA WOJTASIAK - Rodowita Kujawianka. Malarstwo jest dla niej czystym hobby. Maluje w technice olejnej. Tematami jej obrazów są polskie pejzaże i scenki rodzajowe. Swój warsztat doskonali biorąc udział w plenerach, uczestnicząc w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych na terenie całej Polski.   

 

 

9. ZDZISŁAW KARBOWIAK - Urodził się w Sulejowie nad Pilicą gdzie wznosi się piękny kościół romański z XIIIw. Gościnna Ziemia Szczecinska była jego matką do uzyskania pełnoletności.Tam się wychowywał i uczył. Złożona życiowa samodzielność zawiodła go na Wybrzeże, gdzie trwa od ponad 35 lat.Prawnik z wykształcenia. Umiłowanie morza,od najmłodszych lat obnażało chęć tworzenia. Morze stało się póżniej tematem jego marzeń o morskich przygodach. Maluję w technice olejnej a także pastelami.Tematem jego prac są; pejzaż w tym marynistyczny,martwa natura i konie. Maluję również na zamówienie. Swój dorobek prezentuje na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.

 

 

10. URSZULA ZIMORSKA -  „Zula”  maluje od 17 lat, głównie techniką olejną. Zajmuje się również sztuką użytkową - techniką decoupage a także malowaniem na szkle. Jej główną inspiracją są pejzarze i martwa natura. Uczestniczy w licznych plenerach, organizowanych m.in. przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Ostródzie i innych. Ilustracje prac Pani Urszuli zamieszczane są również w książkach, wydawanych m.in. przez Bibliotekę w Bolszewie. Na uwagę zasługuje także udział „Zuli“ w plenerze tematycznym, zainspirowanym książką kaszubskiego autora - Augustyna Necla pt. „Krwawy sztorm“. Od trzech lat malarka prowadzi warsztaty sztuki użytkowej i malarstwa dla dzieci i młodzieży w Świetlicach Wiejskichkiego Stowarzyszenia Marynistów „More Nostrum” im. Antoniego Suchanka oraz do koła „Pasji twórczych” przy Bibliotece w Bolszewie. Jej obrazy wystawiane były na wielu wystawach w Polsce i Francji. Stałą wystawę prac artystki zobaczyć można w Centrum Informacji Turystycznej w Wilczych Błotach.

 

    

 

11. BRONISŁAW MELCER - swój talent rozwijał już od najmłodszych lat pod okiem Pani Wiktorii Lewickiej. Pod koniec lat 70-tych umiejętności doskonalił w sekcji plastycznej w Morskim Domu Kultury w Gdańsku. Jego prace zostały zauważone przez plastyków Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. Od tamtej pory brał udział w licznych plenerach malarskich (m.in. w Łebie, Starogardzie Gdańskim, Helu oraz w Orlu i na Żuławach).

W rodzinnej Rumi doceniono go na konkursach z okazji 40-lecia, 50-lecia oraz 55-lecia nadania praw miejskich. Od dwóch lat czynnie bierze udział w przedsięwzięciach artystycznych organizowanych w miejscowości Jazowa. Ich celem jest zwiększenie zainteresowania regionem Żuław poprzez odzwierciedlenie na płótnie piękna krajobrazu, historii i tradycji tych miejsc. Analizując na przestrzeni lat jego warsztat malarski, mozna dostrzec, iż pierwsze kroki stawiał w technice akwarelowej, natomiast z biegiem lat jego obrazy były coraz częsciej i odważniej malowane olejem. Eksperymentując w tej technice Autor inspirował sie malarstwem impresjonistów. W jego twórczości można dostrzec, iż główną zasadą jaką kieruje się tworząc swoje dzieła, jest uchwycenie momentu, sensualnej chwili podkreslonej światłem i barwą.

 

 

12. MARIA BUJAŁA - urodziła się w Turku, jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Kole. Maluje w technice olejnej na płótnie.Inspiracją do jej malarstwa może być wszytsko, co nas otacza. Ulubionym tematem jej twórczości są portrety. Swoje prace wystawiała na wystawach poplenerowych oraz na wystawach indywidualnych w Turku, Koninie, Dobrej, Władysławowie oraz na zbiorowych w Wiesmoor w Niemczech.

 

 

 

13. KRYSIA RUMINKIEWICZ - Malarstwo uprawiam od zawsze. To jest cudowne uczucie móc w życiu robić to, co się kocha i właściwie nigdy nie mogę powiedzieć, że pracuję bo tworzenie, kontakt z ludźmi przynosi mi tyle radości, że nie mogę nazwać tego co robię pracą - to jest najlepsze na świecie. Każdemu z Was życzę żeby wierzył w swoją pasję - sięgajcie po marzenia i nie bierzcie pod uwagę nigdy planu B, a wszystko się uda! 

Jest to moja pasja, której się poświęciłam bez reszty. Dbam o swój rozwój artystyczny poprzez zdobywanie wiedzy z historii sztuki oraz przez kontakty z artystami z całej Europy, głównie na plenerach malarskich. 
Prowadzę własną galerię NA GLINCE z pracownią. Organizuję wystawy i działania plastyczne dla dorosłych i dla młodzieży.
Moje obrazy znajdują odbiorców nie tylko w kraju ale i poza granicami Polski.
Swoje prace prezentuję
- na stronie internetowej http://krystynaruminkiewicz.iportfolio.pl/
- facebooku 
Co mogę powiedzieć o moim malarstwie?
Malarstwo moje jest wielowątkowe. Inspiruję się otoczeniem i tworzę cykle obrazów, które przedstawiają motywy z przyrody, martwe natury, kompozycje a także kobietę jako postać lub akt. Moje kobiety wyrażają zadumę pewną nostalgię. Łączę je z elementami symbolicznymi, które znam tylko ja lub osoba zainteresowana. Staram się budować nastrój i wciągać odbiorcę poprzez stosowanie przemyślanych indywidualnych rozwiązań malarskich jakimi są formy linearne lub geometryczne. Eksperymentuję także w zakresie technicznym stosując techniki mieszane, faktury, przecierki itp.
Zabiegam by moje obrazy oddziaływały na odbiorcę walorami malarskimi a nie urokliwością i ckliwością.
 

 

 

14. MAREK CHMIELEWSKI - Urodzony w Sławnie 1960 r. Ukończył Państwową Szkołę Sztuk Plastycznych w Koszalinie 1980 r.

1979 -indywidualna wystawa grafiki Koszalin BWA
1984 – indywidualna wystawa w Klupie Plastyka Słupsk
1988 - indywidualna wystawa MPIK Słupsk, 1995 – udział w zbiorowej wystawie w Klubie plastyka Ustka
2004 - indywidualna wystawa w Klubie plastyka Ustka
2004 - I nagroda w konkursie na autoportret organizowany przez „Graphicjunkies” Anglia
2004 - udział w Targach sztuki w Poznaniu, 2005 - plener malarski Łeba
2006 - plener malarski Poddąbie
2006 – zbiorowa wystawa poplenerowa „Poddąbie 2006”
2007 - plener malarski Ustka
2007 - indywidualna wystawa malarstwa SOK Słupsk
2007 - zbiorowa wystawa Klubu Plastyka w Ustce
2008 - Międzynarodowy Plener Malarski w Ustce
2009 - Plener malarski Busko Zdrój
2009 - indywidualna wystawa w winiarni usteckiej
2009 - zbiorowa wystawa malarstwa w MDK Ustka
2010 - zbiorowa wystawa malarstwa Koszalin "Spotkanie po latach"
2010 - Plener malarski Mszana Dolna, Folwark Stara Winiarnia
2011 - indywidualna wystawa w winiarni usteckiej - malarstwo
2012 - indywidualna wystawa w winiarni usteckiej - malarstwo
2012 - indywidualna wystawa w Galerii "N" - Koszalin
2013 - Plener malarski Łeba, Plener Gołaszewo, Plner Pieniężno, Plner Drawsko Pomorskie

2014 - Plener malarski Brzostiwisko, 2014 - Toporzysko

 

RZEŹBIARZE

1. MAREK ZAGÓRSKI - Przeszedł w swojej twórczości różne etapy. W pierwszej na Kociewiu prywatnej Galerii "N" robił m.in. repliki mebli gdańskich. Dziś przede wszystkim interesuje go rzeźba o tematyce sakralnej. Chętnie jednak przyjmuje inne zlecenia, nawet bardzo oryginalne, jak np. kilkumetrowy kucharz z drewna lipowego stojący przed gospodą w Suminie.

 

  

 

2. ZDZISŁAW GRAJPER - Zdzisław Grajper, ur. w 1934 roku; lęborski malarz i rzeźbiarz amator z zawodu nauczyciel; od 1954 roku mieszka w Lęborku. Sztuką zajął się na emeryturze, znany jest z malowanych rzeźb ptaków z drzewa lipowego, jest też autorem dzieł sakralnych m.in. : 2- metrowego krzyża z Chrystusem znajdującego się obecnie w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku.

 

 

3. JERZY KAMIŃSKI - Kamiński (57 l.) mieszka poza zwartą wsią. Dookoła można się zachłysnąć pięknym pejzażem. Pan Jerzy “w zasadzie wykonuje zawód rolnika”, ale ma i uprawnienia mistrzowskie ogrodnicze, ma i technikum skończone, ma papiery kierowcy i inne zawody. Niemniej liczne dyplomy i nagrody w mieszkaniu, m.in. Oskar Gminy i medal Stowarzyszenia Twórców Ludowych, wskazują prosto na jedno: pan Jerzy jest rzeźbiarzem. No i oczywiście cała galeria drewnianych postaci.

- Zawsze w tej dziedzinie byłem mocny – stwierdza pan Jerzy. – Interesowała mnie kultura, ta nasza, tu, rodzima. Na dobre rzeźbić zacząłem w 1995 roku. Niby we mnie zawsze coś takiego siedziało, ale z tym rzeźbieniem to był przypadek. Zresztą jak u większości moich kolegów. Zdobyłem dwa lipowe kloce od sąsiada Romana Raduńskiego i one sobie u mnie okorowane leżakowały. Był wtedy u nas mojej małżonki siostrzeniec. Robiliśmy porządki w stodole. – A te kloce tutaj? – zapytał siostrzeniec. – Oj, słuchaj. Jak wujek pójdzie na emeryturę, to będzie rzeźbił - zażartowałem. I tak się zaczęło. 10 listopada mam urodziny. Ten młody człowiek kupił mi dłutka od Rusków. Na początku szło mi mozolnie. Nawet nie widziałem, jak to dłuto się trzyma.

 

 

4. ROBERT WENTA -

Wykształcenie:

-Absolwent Liceum Plastycznego (ZSP, Gdynia); najlepszy wynik części

teoretycznej egzaminu zawodowego w moim roczniku

-Absolwent Kierunku Rzeźba, gdańskiej ASP (w trakcie  egzaminów

wstępnych, najlepszy wynik)

Plenery:

-trzykrotnie plener rzeźby ludowej w Łebnie

-Międzynarodowy plener rzeźbiarsko- malarski  "Pole Sztuk", Rodowo, lipiec  2009

- plener rzeźbiarsko- konceptulany  "To tutaj", maj, Lipno, 2012

Wystawy

- "Wejherowo na  komiksowo", wystawa zborowa, w WCK, listopad 2003

- wystawa wraz z Bogdanem Wentą, w ramach Dni Bibliotek, czerwiec 2007

 

   

 

5. JÓZEF SEMMERLING - W 1972 r. ukończył Szkołę Elektryczną w Wejherowie,

z zawodu jest elektrykiem. W dzieciństwie strugał ptaszki i gwizdki z drewna. Będąc w wojsku, zajął się rzeźbą, wykonał wówczas kilka kobiecych aktów. W 1980 r. stworzył pierwszą rzeźbę, którą zaprezentował w konkursie ,,Rybak w rzeźbie ludowej i malarstwie na szkle”. Od 1980 r. bierze czynny udział w licznych wystawach, kiermaszach plenerach rzeźbiarskich i konkursach, w któ- rych wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany. W XVIII Konkursie Współczesnej Sztuki Ludowej Kaszub w Chojnicach zdobył I nagrodę w kategorii Rzeźba. Wiele nagrodzonych prac obecnie znajduje się w muzeach w Gdańsku, Bydgoszczy, Bytowie, Toruniu, Słupsku i Chojnicach. Artysta najbardziej ceni rzeźby na Ołtarz Papieski w Sopocie powstałe w 1999 r. oraz XI stację drogi krzyżowej wykonanej do Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie. Obecnie mieszka w Gdańsku, ale pracą twórczą zajmuje się w Lisewie, gdzie ma małą pracownię rzeźbiarską. Rzeźbienie jest jego największą pasją. Zapewnia, że z niej nie zrezygnuje.

 

                  

6. MIECZYSŁAW WOŹNIAK - Urodzony w 1951 roku. Rzeźbi od 1992 r. Bierze udział w wielu wystawach i konkursach. Uczestniczy w plenerach, jarmarkach sztuki ludowej. “Moją pasja to wykonywanie rzeźb sakralnych, historycznych, postaci związanych z ginącymi zawodami.”

 

7. MIECZYSŁAW GŁUCH -  moja przygoda z rzeźbą zaczęła się zupełnie przypadkowo w 1971 roku. W Makowie Podhalańskim posiadam galerię autorską (ponad 147 rzeźb różnego rodzaju), która jest jednocześnie placówką EKO MUZEUM Babia Góra.

 

 

8. JANUSZ ŚLIWIŃSKI -  Urodził się w 1959 roku, obecnie mieszka w Bysławiu. Rzeżbiarz, wydał również kilka tomików poezji. Swoje prace wystawia nie tylko na wernisażach, wystawach, ale także na Piknikach Integracyjnych, tym samym pokazuje, że warto poświęcać swój czas i zdolności na coś pożytecznego, co niesie za sobą uśmiechy na twarzach.

 

 

© 2018 Gminny Ośrodek Kultury w Gościcinie   |   Realizacja: Interefekt.pl